Zagadnienia motoryzacyjne 

Jak przewieźć kilka rowerów? O bagażniku na hak

Budowa ścieżek rowerowych nie tylko w dużych aglomeracjach, lecz także w wielu miasteczkach wypoczynkowych w Polsce i za granicą doprowadziła to tego, iż pakując się na wakacje zastanawiamy się, czy zabrać jeszcze rower. Jeżeli jedziemy w pojedynkę, a nasz rower to „składak”, można spakować go do bagażnika. Trudności pojawiają się, jeśli wyruszamy w rodzinnym gronie i chcemy zapakować trzy lub cztery rowery. W takim wypadku warto użyć platformy rowerowej na hak. Uchwyt rowerowy na dach a platforma rowerowa na hak – najważniejsze różnice Rowery można przewieźć na dachu auta, montując…

Czytaj więcej
Robienie zakupów Spedycja, transport, logistyka Zagadnienia motoryzacyjne 

Rower, narty, walizki – wszystko zmieścisz w bagażniku samochodowym

Często wyjeżdżasz i bierzesz ze sobą bagaż o dużych gabarytach? Zimą szusujesz na nartach a latem wyruszasz na wyprawy rowerowe ? Rozważ powiększenie swojego auta dzięki odpowiednio przystosowanemu bagażnikowi zewnętrznemu. Jakie bagażniki samochodowe mamy na rynku? Teraz możesz wybierać spośród wielu typów bagażników, decydując się na taki, który najbliżej odpowiada Twoim potrzebom. Podstawowy podział to na bagażniki montowane z tyłu samochodu oraz dachowe . Bagażniki dachowe mogą posiadać specjalne uchwyty przytrzymujących sprzęt, któremu niegroźne są śnieg i deszcz, bądź mieć on kształt zamykanego kufra o opływowych kształtach (tzw. box dachowy).…

Czytaj więcej
Zagadnienia motoryzacyjne 

Naprawa reflektorów LED i regeneracja odbłyśników – sposób na tańszą naprawę

Teoretycznie, reflektory wykonane w technologii LED są nierozbieralne i nienaprawialne. W razie awarii lub uszkodzenia (np. w kolizji) powinno się je wymienić na nowe. Jednak koszt wymiany może dosłownie zwalić większość klientów z nóg. Co zatem może im zaproponować mechanik? Regenerację. Polskie firmy opanowały bowiem technologię naprawy reflektorów LED. Można też regenerować odbłyśniki w standardowych reflektorach. Jak to wszystko przebiega? Opowie nam o tym właściciel firmy, zajmującej się naprawą. Do naszego warsztatu trafia klient, który jest właścicielem samochodu, wartego ok. 40 tys. złotych. W jego aucie doszło do awarii reflektora,…

Czytaj więcej
Zagadnienia motoryzacyjne 

Dym z rury wydechowej – przyczyny

Każdy sprawny samochód z silnikiem spalinowym emituje dym z rury wydechowej. Jednak czasami dymienie to jest wyjątkowo silne. Do tego dochodzą jeszcze kolory spalin, np. czarny albo biały dym z rury wydechowej. Sprawny mechanik potrafi już po ilości i kolorze dymu wstępnie określić przyczynę awarii. Sprawdźmy, co oznacza nadmierne dymienie z rury wydechowej samochodu osobowego. Dziwny kolor spalin – przyczyny Czym w ogóle są spaliny? To gazy wydechowe, powstające po wybuchach mieszanki paliwowo – powietrznej w cylindrach silnika samochodu. W skład spalin wchodzą produkty reakcji chemicznej utleniania paliwa w spalaniu…

Czytaj więcej
Zagadnienia motoryzacyjne 

Pompy paliwa – eksploatacja, zużycie, diagnostyka

Pompa paliwa w silnikach benzynowych należy obecnie do najbardziej niezawodnych podzespołów każdego pojazdu. Być może z tego powodu zapominamy o jej istnieniu. Airtex przypomina o profilaktyce, którą powinni stosować kierowcy i mechanicy, a także wskazuje na objawy typowych usterek. Na wstępie należy podkreślić, że ze względu na bardzo dużą różnorodność rozwiązań technicznych nie ma uniwersalnych wskazówek eksploatacyjnych lub serwisowych dotyczących wszystkich pomp. Z tego powodu skoncentrowaliśmy się na tych niskociśnieniowych, do silników benzynowych z wielopunktowym, pośrednim wtryskiem paliwa zasilanych elektrycznie. W tej grupie modeli możemy wyróżnić trzy typy pomp. Pierwszy,…

Czytaj więcej
Zagadnienia motoryzacyjne 

Awaria rozrządu łańcuchowego – przyczyny i diagnostyka

Układ rozrządu napędzany łańcuchem to sprawdzone rozwiązanie technologiczne, które wykorzystuje wielu producentów samochodów. Nie oznacza to jednak, że nie dotyczą go awarie. Dowiedz się, jakie są objawy uszkodzonego napinacza lub wyciągniętego łańcucha rozrządu. Z technicznego punktu widzenia awarie rozrządu łańcuchowego mogą mieć kilka przyczyn. Warto wiedzieć, jak prawidłowo je zdiagnozować. Za prawidłową pracę łańcucha rozrządu wraz z kołami zębatymi, odpowiadają napinacze hydrauliczne, które regulują napięcie łańcucha w zależności od obciążenia silnika. Warsztatom nie są obce wymiany łańcuchów zarówno w stosunkowo nowych jednostkach, jak też w autach starszej daty. Jak rozpoznać…

Czytaj więcej
Zagadnienia motoryzacyjne 

Układ rozrządu – budowa i rodzaje rozrządów samochodowych

Często mianem rozrządu określany jest pasek i rolki, które tak naprawdę są napędem rozrządu. Rozrząd to układ sterujący silnika – zespół elementów, które zarządzają jego pracą. Sprawdź, jaka jest budowa i rodzaje układu rozrządu. Układ rozrządu w głowicy składa się z wałka rozrządu, popychaczy szklankowych lub dźwigni zaworowych, a także regulatorów hydraulicznych, zaworów, prowadnic, wszelkiego rodzaju podkładek, sprężyn zaworowych i uszczelek. Jednym z najważniejszych elementów tego układu jest wałek rozrządu. Co to jest wałek rozrządu? Wałek rozrządu steruje pracą silnika. Jest on odpowiedzialny za wypełnianie cylindrów mieszanką paliwowo-powietrzną i opróżnianie…

Czytaj więcej
Zagadnienia motoryzacyjne 

Jakie opony motocyklowe? Sprawdź nasz poradnik

Odpowiednio dobrane opony wpływają na sposób prowadzenia jednośladu, bezpieczeństwo i komfort jazdy. Jak wybrać dobre opony motocyklowe? Zachęcamy do zapoznania się z naszym poradnikiem. Jakie opony do motocykla? Odpowiednio dobrane opony w dobrym stanie technicznym i napompowane powietrzem o zalecanym przez producenta ciśnieniu– to podstawa komfortowej i bezpiecznej (zarówno dla jednośladu, jak i jego właściciela) jazdy na motocyklu. Opony odpowiadają m.in. za przyczepność maszyny na zakrętach i podczas jazdy w zmiennych warunkach atmosferycznych, a także za długość drogi hamowania. Wybierając opony motocyklowe, należy wziąć pod uwagę rodzaj posiadanego jednośladu, a…

Czytaj więcej
Robienie zakupów Sport, hobby, rekreacja Zagadnienia motoryzacyjne 

Buty na motocykl – czym się różnią i jakie kupić?

Buty motocyklowe, podobnie jak i pozostałe części odzieży dla kierowców jednośladów, rewelacyjnie się prezentują i zapewne wiele osób pragnie je mieć ze względu na sam ich wygląd. Niemniej jednak ich podstawowymi zadaniami są podwyższenie komfortu jazdy, ułatwienie kontroli nad motorem i zagwarantowanie ochrony stopy oraz goleni w czasie ewentualnego wypadku. Rodzaje butów motocyklowych Kłopot z tym, jakie buty na motocykl będą najodpowiedniejsze, miewają nie tylko nowi kierowcy, ale także osoby od wielu lat zafascynowane jazdą na motorze. W sklepach z odzieżą i akcesoriami motocyklowymi znajdziemy kilka rodzajów obuwia. To między…

Czytaj więcej
Robienie zakupów Zagadnienia motoryzacyjne 

Kilka słów o łańcuchach samochodowych

Łańcuchy samochodowe w znacznym stopniu poprawiają przyczepność auta w ekstremalnych warunkach – na oblodzonych i ośnieżonych drogach, głównie na stromych podjazdach. W niektórych krajach muszą one obligatoryjnie znajdywać się w bagażniku każdego samochodu przez cały rok (tak jest m.in. w Bułgarii, Norwegii i Turcji), w pozostałych natomiast są one niezbędnym elementem wyposażenia auta tylko w sezonie zimowym (takie przepisy obowiązują na przykład w Niemczech, Hiszpanii, Polsce i we Włoszech). Jak zatem rodzaje łańcuchów na koła można kupić w sklepach? Modele łańcuchów samochodowych Łańcuchy na koła dzielimy przede wszystkim mając na…

Czytaj więcej