Usługi 

Kto powinien przejść badania psychologiczne kierowców?

Więcej informacji o badaniach psychologicznych Bielsko Biała

Na sytuację na szosach w szczególnym stopniu rzutują umiejętności prowadzących poruszające się po nich auta. Naprawdę istotne jest to dla kierowców zawodowych – na przykład taksówkarzy oraz kierowców TIR-ów oraz busów. W ich przypadku ważne są tak kwalifikacje, jak i predyspozycje psychiczne. Z tego względu kierowcy z takich zawodów zgodnie z prawem muszą regularnie przechodzić badania psychologiczne kierowców. Dobrze więc napisać na ten temat kilka zdań. W jakich odstępach muszą być przeprowadzane? Na czym opierają się tego rodzaju badania psychotechniczne? I, co najistotniejsze, jak należy się do nich przygotować?

Reguły badań psychotechnicznych kierowców

Badania kierowców muszą być przeprowadzane co pięć lat. Ta zasada nie obowiązuje z kolei kierowców, którzy ukończyli 50 lat – muszą wszak przeprowadzać je co trzydzieści miesięcy. Badania psychologiczne kierowców przeprowadzane są przez psychologa w odpowiedniej przychodni, który najpierw wykonuje badania charakterologiczne. Przybierają one formę rozmowy z kierowcą, podczas której odpowiada on na pytania na temat zachowań w ekstremalnych przypadkach. Następna faza badań psychologicznych kierowców to test na inteligencję, natomiast następnie przeprowadzane są testy na specjalnych urządzeniach, w czasie których sprawdzana jest percepcja szybkości, podzielność koncentracji zdolność szybkiej reakcji czy widzenie w ciemności.

Jak nastawić się do badań psychotechnicznych kierowców?

Po ich wykonaniu kierowca jest zapraszany na wizytę z psychologiem, który w jej trakcie informuje go, czy przeszedł badanie. Co ważne, musimy pamiętać, że nie dla każdego ich efekty okażą się pomyślne. Szanse na pomyślne zakończenie badań psychologicznych kierowców możemy na szczęście nieco zwiększyć. W jaki sposób? W internecie dostępne są różne opisy działania urządzeń, na których są przeprowadzane badania psychotechniczne – to doskonałe rozwiązanie, by wcześniej przekonać się, jak one działają.

Siedziba firmy:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]

Może Cię także zainteresować