Dbanie o zdrowie Usługi 

Badania wysokościowe – przekonaj się, czy możesz pracować na wysokości!

Dalsze informacje o badaniach wysokościowych Bielsko.

Pracą na wysokościach nazywamy wykonywanie czynności na wysokości powyżej 3 metrów ponad gruntem bądź podłogą. Dotyczy to zatem robót przede wszystkim budowlanych, ale również pracowników prac remontowo–budowlanych, elektryków oraz przedstawicieli wielu innych dziedzin działalności. Jak przebiegają te badania?

Co sprawdzają badania wysokościowe?

Praca na wysokości, mimo że zgodnie z przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy musi być wykonywana z uwzględnieniem właściwych zabezpieczeń, nie należy do bezpiecznych, dlatego badania wysokościowe mają na celu wyeliminowanie z niej osób, dla których może wiązać się z zagrożeniem. Pracy tego rodzaju nie mogą wykonywać osoby mające zawroty głowy, cierpiące na zaburzenia równowagi czy mające kłopoty ze wzrokiem. W sferę badań wysokościowych wchodzi zatem kompletna diagnostyka z zakresu laryngologii (co ma wykryć kłopoty z błędnikiem i równowagą), okulistyki oraz neurologii. Badania przeprowadza się poddając osobę badaną prostym testom przy wykorzystaniu odpowiednich urządzeń. Podczas badań można też wykryć schorzenia do tej pory niezdiagnozowane, stanowiące zaś poważne przeciwwskazanie do robót na wysokości, ich przeprowadzenie ma więc szczególne znaczenie. Nie trzeba martwić się, iż konieczne będzie poświęcenie na te badania wiele czasu, ponieważ jest możliwość przeprowadzenia pełnej diagnostyki nawet w ciągu jednego dnia.

Badania wysokościowe – jak długo zachowują ważność?

Badania wysokościowe trzeba zrobić przed rozpoczęciem wykonywania pracy na wysokości, lecz nie jest to jednorazowy obowiązek. Mając na uwadze, iż w trakcie wykonywania pracy mogą pojawić się kłopoty zdrowotne, a także, iż taki jest obowiązek nakazany przez prawo, badaniom tego typu trzeba poddawać się co 2-3 lata. Pracownicy, którzy przekroczyły pięćdziesiąt lat, muszą natomiast poddawać się im każdego roku.

Siedziba firmy:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-300 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]

Może Cię także zainteresować