Usługi 

Badania operatorów – na czym polegają?

Chcesz dowiedzieć się, kto ma w swojej ofercie badania operatorów Bielsko? Nie zwlekaj! Koniecznie odwiedź http://tinyurl.com/ya6x7lap

Kiedy mówi się o badaniach psychotechnicznych i psychologicznych, najczęściej kojarzymy z nimi kierowców, ale nie tylko oni muszą się im poddać. Obowiązek taki regulacje nakładają także na operatorów koparek, wózków, dźwigów i podobnych sprzętów. Dlaczego jest taka potrzeba i na czym badania tego rodzaju polegają?

Czy badania operatorów są konieczne?

Ustawa jasno wskazuje, które grupy zawodowe muszą wykonać badania psychologiczne i psychotechniczne. Są to przede wszystkim zawody, w których doskonała sprawność psychofizyczna jest istotna dla bezpieczeństwa – samego pracownika i osób postronnych. Co więcej, jeśli chodzi o okoliczności, w jakich korzysta się z maszyn budowlanych i dźwigów, stosunkowo często dochodzi w nich do wypadku, a większość z nich spowodowana jest błędem człowieka, czyli brakiem koncentracji, złym widzeniem bądź niedostatecznie szybką reakcją. Zdolności te zmniejszają się wraz z wiekiem, a także na skutek pracy w uciążliwych warunkach, a praca operatora do takiej należy, i z tego powodu wykonywanie tego typu badań jest tak istotne.

Jak przebiegają badania operatorów?

Testy, jakim poddaje się kierowców i operatorów, mają tę samą istotę. Sprawdza się po pierwsze wzrok, nie tylko ogólnie, ale też jeśli chodzi o umiejętności wzrokowo – ruchowe i widzenie po zmierzchu, a także poziom koncentracji, prędkość reakcji i zdolność oceny odległości. Ważna jest także przerzutność uwagi. Badania robi się, odpowiadając na pytania testowe przecząco lub twierdząco, stosowana jest także specjalna aparatura. Zwykle nie zabierają one więcej czasu niż trzydzieści minut.
Jeśli chodzi o to, jak długo wyniki zachowują ważność, to jest to zależne przede wszystkim od wieku badanego. Standardowo są to 3-4 lata, zaś w przypadku osób powyżej 50 roku życia – 1-2 lata.

Siedziba firmy:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-300 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]

Może Cię także zainteresować