badania operatorów Bielsko, badania operatorów Bielsko BiałaUsługi 

Badania operatorów – co to takiego?

Badania psychologiczne większości z nas kojarzą się z długą i bardzo dociekliwą rozmową prowadzoną przez lekarza specjalistę, który zamierza poznać nasze rodzinne relacje. Okazuje się jednak, że takie badania znajdują również zastosowanie chociażby w czasie określania zdolności do zatrudnienia osób, które zamierzają wykonywać zawód operatora dźwigu bądź innego typu maszyny budowlanej.

Badania operatorów: czy jest się czego bać?

Badania psychologiczne osób zajmujących się obsługą maszyn budowlanych nie różnią się znacznie od tych, jakie muszą przejść kierowcy zawodowi. W związku z tym obejmują rozbudowany wywiad zbierany przez psychologa, testy temperamentalne i osobowościowe, testy inteligencji, a także testy aparaturowe. Bez wątpienia testów nie trzeba się bać. Do ich wypełnienia powinno się podejść w sposób otwarty. Znaczenie ma dokładność oraz szczerość udzielanych odpowiedzi. Jednak testy aparaturowe mają największe znaczenie w wypadku osób planujących pracować jako operator maszyn budowlanych. Pozwalają ocenić szybkość reakcji kandydata. Poznając ją zyskujemy wiedzę, czy poddana badaniom osoba będzie w stanie w dość szybki sposób odpowiadać na dynamicznie pojawiające się w pracy sytuacje. Testy aparaturowe oceniają również zdolność do widzenia steroskopowego, oceny prędkości obiektów pozostających w ruchu i koncentracji uwagi. Wszystko to ma w przypadku operatorów dźwigów, wózków i innych urządzeń bardzo duże znaczenie.

Badania operatorów: kto je wykonuje?

Badania psychologiczne osób obsługujących maszyny budowlane może wykonać jedynie psycholog, który zdobył uprawnienia psychologa transportu, do czego wymagane jest ukończenie uzupełniających studiów podyplomowych. Należy pamiętać, że badanie psychotechniczne musi być cyklicznie powtarzane. Trzeba tego pilnować, inaczej można utracić prawo do wykonywania zawodu. Dbający o przestrzeganie przepisów pracodawca powinien odsunąć od pracy pracownika, który nie ma aktualnych badań psychotechnicznych.

Siedziba firmy:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]

Może Cię także zainteresować