Wznoszenie budynków – zastosowanie dźwigarów
Jeśli potrzebujesz dźwigarów, zobacz tutaj
Szalunki to struktury potrzebne na wielu budowach. Dzięki nim możliwe jest nadanie właściwego kształtu murom wylewanym z kompozytu oraz wykonanie w nich przepustów na okna i drzwi. Szalunki okazują się także niezastąpione przy formowaniu sklepień – w takim przypadku ich kluczowym modułem są dźwigary. Bez ich zastosowania nie byłaby możliwa budowa wielopiętrowego obiektu. Dźwigary sprawiają, iż sklepienie nie zapada się natychmiast po wylaniu i jest w stanie zastygnąć. Z jakich tworzyw wytwarza się dźwigary? Gdzie można je zdobyć?
Z jakich materiałów wykonane są dźwigary?
Dźwigar poddawany jest znacznym, osiągającym kilkadziesiąt ton obciążeniom. Stąd jego kluczowym przymiotem jest trwałość. W największym stopniu wpływają na nią dwa czynniki – jakość produkcji oraz rodzaj użytych do tego materiałów. Te powinny być starannie wyselekcjonowane i przetestowane pod kątem wytrzymałości na potężne naciski. Najodpowiedniejszym surowcem jest lite drewno takich drzew jak buk, sosna, topola czy olcha. Niezmiernie ważne jest też odpowiednie pokrycie dźwigarów impregnatem, które ochroni je przed negatywnym działaniem wilgoci, klejów i innych płynnych chemikaliów używanych na budowie – a więc substancji, które często zagrażają strukturze drzewa.
Dźwigary – lepiej posiadać własne czy wypożyczyć?
Firmy, które regularnie zajmują się wznoszeniem wielokondygnacyjnych obiektów mają własne dźwigary. Ich kupno oraz składowanie wiąże się jednak z pewnymi wydatkami. Na szczęście przedsiębiorstwa, które sporadycznie akceptują zamówienia tego typu, mogą ustrzec się wspomnianych problemów. Dobrym wyjściem dla nich będzie skorzystanie z usług podmiotu, który świadczy usługi wynajmu dźwigarów oraz innych części konstrukcji szalunkowych.
Siedziba firmy:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków
Mob.: +48 690 999 204
E-mail:
[email protected]