Czym grozi brak izolacji fundamentów?
Fundamenty to niewątpliwie najistotniejsze elementy domu. W przypadku uszkodzenia okażą się zagrożeniem dla całego obiektu. Największym zagrożeniem dla fundamentów jest woda, która potrafi prędko je uszkodzić, zaś skutki tego są zauważalne dla wszystkich lokatorów. Chcąc się przed tym zabezpieczyć warto już na etapie projektowania domu pomyśleć o izolacji fundamentów – przez to w późniejszych latach nie będą niezbędne drogie i bardzo trudne naprawy. Rezultaty zawilgocenia ścian są najbardziej widoczne na pierwszych piętrach domu. Jak jednak je odróżnić? Jakie techniki pozwolą na zapobiegnięcie im?
Izolacja fundamentów – dlaczego tak istotna?
Jak już nadmieniliśmy, nasiąkanie potrafi być bardzo groźne dla obiektu. Gdy woda podniesie się do ścian, pierwszym objawem jest łuszczenie tapet, które jest problemem nie tylko estetycznym. Bardzo szybko wszak ściany zajmują pleśni oraz glony, a te mogą być ogromnym zagrożeniem dla życia lokatorów domu. Naprawdę groźne są dla ludzi z alergiami i chorobami układu immunologicznego, bo u nich czasem owocują także śmiercią. Właśnie z tego względu tak istotne jest to, by fundamenty zostały właściwie zabezpieczone przed niszczycielskim wpływem wilgoci. Które metody na to pozwalają?
Izolacja fundamentów – jak się ją robi?
Odróżniamy dwie najważniejsze metody izolacji fundamentów – w poziomie oraz w pionie. Pierwsza chroni przed podciąganiem wilgoci oraz uszkadzaniem ścian. Druga natomiast zabezpiecza budynek przed deszczem i wodą gruntową. Zależnie od poziomu niebezpieczeństwa, izolacja fundamentów może być lekka, średnia lub ciężka – ta ostatnia wykorzystywana jest przede wszystkim na obszarach, na których nierzadko obserwuje się podtopienia. Ważne jest także to, jakie materiały będą zastosowane do izolacji fundamentów, dlatego bezwzględnie należy wybierać produkty najlepszych producentów.