Robienie zakupów Żywność 

Przetwory ekologiczne muszą mieć odpowiednie certyfikaty

Zamów ekologiczną żywność.

Od szybkiego rozwoju przemysłu spożywczego, który obserwujemy od zeszłego stulecia, artykuły spożywane przez nas każdego dnia zaczęto często wypełniać licznymi związkami wydłużającymi ich zdatność do spożycia. Lecz wraz z poszerzającą się świadomością nabywców odnośnie tego, co jedzą i jak może to wpływać na ich samopoczucie, ostatnio coraz częściej szukają oni wyrobów wykonanych z żywności nieprzetworzonej.

Żywność ekologiczna – rośliny hodowane z zachowaniem najważniejszych norm rolnictwa ekologicznego

Aby konkretny wyrób trafiający na półki sklepowe w Polsce mógł mienić się „ekologicznym”, musi sprostać kilku warunkom. Żywność ekologiczna i przetwory z niej wyprodukowane muszą posiadać określone certyfikaty wydawane przez wyznaczone do tego instytucje. Fundamentalną jednakże cechą spożywczych produktów ekologicznych jest to, że zastosowane do ich przygotowania warzywa i owoce hodowano według wszystkich reguł rolnictwa ekologicznego. To oznacza, iż rolnicy nie korzystali z syntetycznych pestycydów ani nawozów mogących mieć szkodliwy oddziaływanie nie tylko na zdrowie ludzi, lecz które też szkodzą otoczeniu. Niektóre wszak nawozy zanieczyszczają wody powierzchniowe bądź powodują zasolenie gleby, a natryski pół chemicznymi pestycydami nieraz skutkują śmiercią pożytecznych pszczół. Z kolei ekologiczna uprawa powoduje, że rośliny posiadają niższą zawartość azotynów, azotanów oraz metali ciężkich, a to znaczy, iż mniej tych substancji przedostanie się do ciała ich konsumentów.

Co powinno znaleźć się na opakowaniu przetworów ekologicznych

Żywność ekologiczna podlega nieprzerwanemu nadzorowi we wszystkich fazach produkcji, w tym też w trakcie transportu i przechowywania. Co kluczowe, gdy przetwór spełnia kryteria, jego producent prócz rutynowych informacji między innymi o dacie trwałości, masie netto, kraju produkcji ingredientów, wartościach odżywczych oraz warunkach składowania, musi również koniecznie podać numer ID organu kontrolnego ten produkt oraz umieścić logo produkcji ekologicznej UE, którym są białe gwiazdki, które układają się w kształt liścia. Wypatrując żywności eko należy zatem czytać dokładnie etykiety produktów, a zamawiając je online bezpośrednio od producenta sprawdzić, czy opublikował on na stronie informację o otrzymanych certyfikatach.

Siedziba firmy:
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice

Mob.: +48 669 997 776
E-mail: [email protected]

Może Cię także zainteresować