Robienie zakupów Technologie 

Materiały do druku 3D – poznaj najważniejsze rodzaje

Sprawdź, gdzie nabyć filament

CadXpert posiada wszechstronną ofertę materiałów do drukarek 3D: filamenty, żywice fotopolimerowe i wiele innych. Materiały do druku 3D grupuje się na 4 kategorie:
– FDM – warstwy topionych filamentów (tworzyw termoplastycznych). Wyróżniamy tu 2 podkategorie: FDM do błyskawicznego prototypowania z niezbyt kosztownych termoplastów oraz przemysłowe FDM używane do profesjonalnego wytwarzania z funkcjonalnych termoplastów,
– PolyJet – płynne żywice fotopolimerowe, które utwardza się UV,
– SLA – utwardzane wiązką lasera żywice fotopolimerowe o różnych własnościach,
– SLS – poliamid w proszku spiekany selektywnie.

Filament do drukarki 3D – dobry jakościowo termoplast w rozsądnej cenie

Filament to tworzywo wykorzystywane do druku 3D w technologii FDM. Ta technologia druku i materiał są wykorzystywane do testowania funkcjonalnego, jak również do błyskawicznego prototypowania z prostych do kształtowania surowców oraz seryjnej produkcji. Jakie filamenty są przeważnie używane do druku 3D? W większości wypadków sięga się po proste do kształtowania poliestry alifatyczne czyli PLA, tworzywa inżynieryjne (między innymi te o wysokiej udarności) albo posiadające szczególne własności (przykładowo niepalność). Technika druku FDM niczym nie ustępuje wydrukom pozyskanym za pomocą pozostałych szeroko stosowanych metod: termoformowania lub wtrysku. Nadrzędne plusy filamentów to proekologiczny proces ich wytwarzania (czysty i jednocześnie nietoksyczny, toteż wytworzone z jego pomocą prototypy można wykorzystywać m.in. w biurach), przystępna cena połączona z dobrą jakością wydruku 3D, jak również wysoka dostępność.
W technologii FDM CadXpert oferuje materiały:
– inżynieryjne,
– do szybkiego prototypowania,
– elastomery.

Pozostałe materiały do druku 3D – fotopolimery

Poza filamentami, firma CadXpert posiada też inne materiały do druku 3D. Dla technologii PolyJet są to między innymi materiały:
– transparentne,
– medyczne,
– imitujące polipropylen.
PolyJet jest uznawana za kompleksową oraz najbardziej precyzyjną technologię druku 3D. Płynne żywice fotopolimerowe są utwardzane warstwa po warstwie przy pomocy światła ultrafioletowego. Za sprawą swoich cech mają zastosowanie przede wszystkim jako modele: anatomiczne, inżynieryjne, odwzorowujące wyrób końcowy i koncepcyjne. Z tych fotopolimerów wytwarzane są też opakowania, obudowy oraz inne artykuły codziennego użytku.
Natomiast w technologii SLA (czyli w stereolitografii) są to m.in. materiały:
– odlewnicze,
– inżynieryjne,
– standardowe,
– stomatologiczne.
Jakie przeznaczenie ma płynna żywica fotopolimerowa, którą utwardza się laserowo? Niezwykle szerokie. Z reguły stosujemy ją w przemyśle i medycynie do trójwymiarowego wydruku prototypów oraz modeli koncepcyjnych, a także różnorodnych przedmiotów wymagających gładkiej powłoki.

Siedziba firmy:
CadXpert
ul. Ciepłownicza 23
31-574 Kraków

Tel.: +48 (12) 307-25-24
Mob.: +48 607-982-124, +48 501-473-209
E-mail: [email protected]

Może Cię także zainteresować