Robienie zakupów Zagadnienia motoryzacyjne 

Kilka słów o łańcuchach samochodowych

Dowiedz się więcej o łańcuchach na opony na ebagaznik.pl

Łańcuchy samochodowe w znacznym stopniu poprawiają przyczepność auta w ekstremalnych warunkach – na oblodzonych i ośnieżonych drogach, głównie na stromych podjazdach. W niektórych krajach muszą one obligatoryjnie znajdywać się w bagażniku każdego samochodu przez cały rok (tak jest m.in. w Bułgarii, Norwegii i Turcji), w pozostałych natomiast są one niezbędnym elementem wyposażenia auta tylko w sezonie zimowym (takie przepisy obowiązują na przykład w Niemczech, Hiszpanii, Polsce i we Włoszech). Jak zatem rodzaje łańcuchów na koła można kupić w sklepach?

Modele łańcuchów samochodowych

Łańcuchy na koła dzielimy przede wszystkim mając na względzie ich przeznaczenie. Wyróżniamy typy wykonane z myślą o stosowaniu w pojazdach ciężarowych, dostawczych, terenowych i osobowych, a także w autobusach. Łańcuchy różnią się też wzorem zaplotu, przekrojem i grubością ogniwa (przeważnie jest to kształt rombowy ukośny) oraz mocowaniem, które musi być dostosowane do rodzaju felgi. Rozmaite są też materiały, z których wytwarza się łańcuchy na koła. Współcześnie producenci używają najczęściej stali manganowej lub tytanowej.

Prowadzenie pojazdu z łańcuchami samochodowymi

Montaż łańcuchów na koła wymaga pewnej zręczności i na początku może być źródłem znacznego stresu. Żeby się go ustrzec się, należy potrenować tę czynność w garażu bądź na placu manewrowym. Sama prowadzenie pojazdu z łańcuchami wymaga nieco odmiennej techniki. Należy wystrzegać się przekraczania prędkości 50 kilometrów na godzinę, jazdy po niezaśnieżonych drogach i buksowania kół. Korzystając z łańcuchów samochodowych, należy też koniecznie sprawdzać ich napięcie oraz ułożenie – tym sposobem unikniemy ich wczesnego zużycia i tym samym wydłużymy czas ich eksploatacji.

Siedziba firmy:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]

Może Cię także zainteresować