Finanse, rachunkowość 

Kurs franka szwajcarskiego i jego wymiana – sprawdź kantor online

Zainteresowany kursem franka szwajcarskiego? Zajrzyj tutaj.

O franku szwajcarskim większość Polaków nie wie za wiele, właściwie zaledwie tyle, że to waluta, w której tysiące rodzin zaciągnęło niegdyś kredyty, które obecnie spłacają z trudem. Tymczasem historia franka jest całkiem ciekawa.

Frank szwajcarski – uważany za jedną z najładniejszych walut na świecie

Naturalnie, frank szwajcarski to waluta narodowa Szwajcarii, jednakże jest to oprócz tego środek płatniczy w Liechtensteinie. Tak jak dolar, euro oraz jen, frank szwajcarski jest zaliczany do głównych walut dzisiejszego świata. Jednak nie była to pierwsza waluta, która pojawiła się w obiegu na obszarze Szwajcarii. Frank w praktyce pojawił się dopiero w XIX w. i zastąpił mnogie miejscowe waluty, które wcześniej stosowano w różnych kantonach. Przez niespełna dwa stulecia swojego istnienia frank szwajcarski wsławił się swoją niesłychaną stabilnością, unikając m.in. sporym zawirowaniom w czasach kryzysów gospodarczych i politycznych, jakich doznaliśmy w XX oraz XXI w. Co ciekawe, frank szwajcarski uważany jest za jedną z najbardziej urzekających walut na świecie. Seria banknotów emitowana od połowy 90-tych charakteryzuje się rzadką pionową orientacją i wspaniałą kolorystyką. Na frankach przedstawiono osobistości z obszaru sztuki (przykładowo Arthura Honeggera, Alberto Giacomettiego czy Jacoba Burckhardta), a nie jak zazwyczaj bywa – twarze ministrów, królów czy wojskowych. Natomiast motywem przewodnim najnowszej, dziewiątej serii banknotów są Ziemia, nauka i natura.

W jaki sposób znaleźć bieżący kurs franka szwajcarskiego?

Frank szwajcarski nadal cieszy się znacznym zainteresowaniem inwestorów, jednakże jego notowania śledzą również ciekawością kredytobiorcy z niespłaconymi pożyczkami w tej walucie. By poznać najnowszy kurs franka szwajcarskiego, należy wchodzić na stronę kantorów online, gdzie kurs tej waluty odświeżany jest w co kilka sekund. Tu można też przejrzeć wahania ceny franka w dowolnie wybranym okresie. Jest to funkcja pomocna inwestorom analizującym swoje następne działania, a także frankowiczom czuwającym na najkorzystniejszy moment, by zlecić wymianę waluty przed spłatą kolejnej raty pożyczki.

Może Cię także zainteresować