Ciekawostki i porady Finanse, rachunkowość 

Krajowy System e-Faktur i faktury ustrukturyzowane

Potrzebujesz szczegółowych wiadomości dotyczących e-faktury? Zajrzyj na flobo.io/aktualnosci/co-to-jest-faktura-ustrukturyzowana-i-krajowy-system-e-faktur/

Wystawianie faktur ustrukturyzowanych miało planowo działać już w 4 kwartale 2021 r., jednakże finalnie przedsiębiorcom na skorzystanie z Krajowego Systemu e-Faktur przyszło czekać parę miesięcy dłużej. Projekt wystartował z początkiem 2022 r. Po roku okresu przejściowego, w którym stosowanie KSeF jest fakultatywne, począwszy od stycznia 2023 r. będzie to koniecznością dla wszystkich czynnych podatników VAT, jak i dla osób prowadzących działalność zwolnionych z tego podatku.

Faktura ustrukturyzowana – koniec z błędnym przeniesieniem informacji z faktur

Faktura ustrukturyzowana to nic innego jak dokument elektroniczny, który ma precyzyjnie zdefiniowaną strukturę danych zapisanych z użyciem znaczników XML. Takie kodowanie generalnie niewiele mówi człowiekowi, który nie umie go rozszyfrować, ale dla właściwej aplikacji do wystawiania oraz rozliczania faktur dokument tego rodzaju będzie absolutnie klarowny. Dzięki temu, że faktury mają ujednoliconą strukturę obojętnie jaki program do księgowości wykorzystują kontrahenci transakcji, informacje zawarte w fakturze ustrukturyzowanej zostaną rozszyfrowane identycznie. Jest to znacząca zmiana na lepsze zwłaszcza dla biur rachunkowych, które dotąd raz za razem spotykały się z przypadkami nieprawidłowego przeniesienia przez oprogramowanie księgowe danych z faktur przekazywanych przez klientów w postaci fotografii faktury papierowej albo pliku PDF. Faktura ustrukturyzowana kompletnie eliminuje możliwość błędu przy wprowadzaniu informacji z faktury przez człowieka, a także niepoprawnego ich odczytania przez technologię optycznego rozpoznawania znaków.

Krajowy System e-Faktur – silniejsze uszczelnienie systemu podatkowego

Wszyscy właściciele przedsiębiorstw od stycznia 2021 r. mogą odebrać lub wystawić faktury ustrukturyzowane dzięki Krajowemu Systemowi e-Faktur uruchomionemu przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF osoby prowadzące działalność gospodarczą zyskują między innymi poprawę bezpieczeństwa rozliczeń, gdyż mają pewność, że faktury się nie zawieruszą (KSeF przechowuje dane o nich przez 10 lat), nie muszą przekazywać pliku JPK_FA i szybciej otrzymają zwrot VAT. Natomiast Ministerstwo Finansów ma w ręku narzędzie, które pozwala na bardziej wnikliwą kontrolę systemu podatkowego, a więc w wyższym stopniu przeciwdziała patologiom w sferze podatku dochodowego, akcyzowego oraz od towarów i usług. Co ważne, nieodzowność stosowania Krajowego Systemu e-Faktur nie zamyka drogi do korzystania z komercyjnej aplikacji do księgowania, lecz trzeba dokonać jej integracji z KSeF.

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]

Może Cię także zainteresować