Inwestycja w metale szlachetne – złoto bulionowe w monetach
Sprawdź, gdzie kupić złoto bulionowe.
Ludzie, którzy postanowili inwestować w złoto mogą robić to na kilka sposobów: nabywać akcje firm związanych z rynkiem metali szlachetnych lub kupować fundusze inwestycyjne lokujące środki w sektory gospodarki związane z tym kruszcem, ewentualnie kolekcjonować biżuterię inwestycyjną. Kolejną strategią jest zakup złota inwestycyjnego, które dostępne jest zarówno w formie sztabek, jak i monet bulionowych.
Złote monety bulionowe – emitowane w celu lokowania w nich kapitału
Złote monety kojarzą się przede wszystkim z monetami kolekcjonerskimi, jednak monety bulionowe, zwane również lokacyjnymi, czy to złote czy z innych metali szlachetnych, różnią się od nich pod kilkoma względami. Przede wszystkim monety bulionowe są wybijane w celu inwestowania w nie kapitału, z tego też powodu ich nakład w danym roku nie jest limitowany, a poniekąd wyznaczany przez zapotrzebowanie rynku. Monety bulionowe nie są wybijane w seriach tematycznych bądź w nawiązaniu do znaczących rocznic, dlatego ich awers czy rewers bardzo rzadko ulega zmianie. Na ogół złote monety bulionowe emitowane przez konkretną mennicę odróżniają się od siebie zaledwie datą wybicia. Warto podkreślić, iż wiele monet bulionowych, mimo uważania ich za środek płatniczy, nie ma swojego nominału wyrażonego w walucie, a ich bieżącą wartość determinuje waga oraz czystość użytego do ich wybicia kruszcu. Atutem monet bulionowych jest to, że są znane w nawet najdalszych zakątkach globu, więc ich sprzedaż jest prostsza aniżeli lokalnych monet kolekcjonerskich.
Nominały złotych monet bulionowych
Najpopularniejsze wśród inwestorów złote monety bulionowe to te o wadze 1 oz, jakkolwiek emitenci wybijają też monety o wadze 1/2 czy 1/50 oz złota. Warto wiedzieć, iż monety bulionowe emitowane są zazwyczaj z 24 karatowego złota, a więc .999, lecz np. Amerykański Gold Eagle czy też południowoafrykański Krugerrand bite są ze złota próby .9167. Jeśli monety bulionowe zawierają dodatek miedzi, ma to głównie na celu wzmocnienie monety i w konsekwencji zredukowanie możliwości jej zarysowania. Takie monety z domieszką innych metali są cięższe, a nominał, którym są opisane świadczy o ilości czystego kruszcu zużytego do ich wybicia.
W ofercie krajowych dostawców złotych monet lokacyjnych zainteresowani ich kupnem inwestorzy bez trudu natrafią na najpopularniejsze z nich, między innymi wspomniane wyżej Krugerrandy, Filharmoników Wiedeńskich czy Britannię.
Siedziba firmy:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa
Mob.: +48 880 555 111
E-mail:
[email protected]