Finanse, rachunkowość 

Co według polskich przepisów prawa jest złotem lokacyjnym?

Zobacz, gdzie kupić uncję złota.

Coraz częściej myślimy o emeryturze i o zabezpieczeniu się na ewentualną “czarną godzinę”. Stąd przeważnie staramy się regularnie odkładać niewykorzystane środki finansowe na koncie bądź na lokacie w banku. Od jakiegoś czasu jednakże ta metoda jest coraz mniej rentowna – postępująca inflacja i niskie oprocentowanie lokat powodują, iż oszczędności nie zapewniają profitu, a wręcz z upływem czasu tracą swoją siłę nabywczą. Nic więc dziwnego w tym, że rośnie zainteresowanie innymi formami inwestycji, w tym także kupnem złota inwestycyjnego.

Jak polskie przepisy definiują jako złoto lokacyjne?

Inwestowanie w kruszce polega na nabyciu ich wtedy, gdy ich cena na rynku jest korzystna i ich odsprzedaży, gdy ta cena podniesie się. Ale warto zaznaczyć, że nie każdy produkt ze złota jest uważane za złoto inwestycyjne, stąd np. skupowanie biżuterii ciężko nazwać lokatą w złocie. Polskie prawo, a w szczególności ustawa o podatku od towarów i usług, klarownie definiuje co można nazywać złotem inwestycyjnym. Według aktualnych przepisów jest to przede wszystkim złoto próby nie mniejszej niż 0.995 w płytkach lub sztabkach. Natomiast monety bulionowe ze złota muszą sprostać innym warunkom, by zostały nazwane za złoto lokacyjne. Muszą mieć próbę nie mniejszą niż 0.900, być wyemitowane nie dalej niż w 1800 r. i co kluczowe – muszą być dopuszczone jako środek płatniczy w kraju, który je wybił. Monety lokacyjne nie są numizmatami, zatem nie traktuje się ich jako okazy kolekcjonerskie. Ustawa podaje jeszcze jeden rodzaj złota inwestycyjnego, a mianowicie złoto pod postacią papierów wartościowych.

Sprzedaż złota lokacyjnego online – co kupisz u polskich dystrybutorów?

W sklepach polskich sprzedawców złota inwestycyjnego bez trudu znaleźć można sztabki złota, jak i uznane na całym świecie monety bulionowe z między innymi Wielkiej Brytanii i RPA. Zamówienia można składać również przez internet i nie jest to propozycja tylko dla zamożnych inwestorów. Ci z mniej zasobnym portfelem znajdą w internecie zróżnicowaną ofertę sprzedaży złota w sztabkach o wadze 1, 2 lub 5 g, jak i złotych monet o wadze 1/10, 1/4 i 1/2 uncji. Dostępne jest również złoto w tak zwanych „combibarach”, które umożliwiają odseparowanie z nich, a potem zbycie odrębnych sztabek kruszcu.

Siedziba firmy:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]

Może Cię także zainteresować