Finanse, rachunkowość 

Windykacja już nigdy nie będzie czasochłonna – poznaj aplikację Flobo

Może być wiele przeróżnych powodów, dlaczego klienci nie płacą na czas za wykonane zlecenie. Problem z przeterminowanymi fakturami mają zarówno przedsiębiorców, którzy oferują usługi B2B, jak również podmioty z profilem działalności kierowanym do osób prywatnych. Robot Flobo do obsługi należności z modułem automatycznej windykacji Wierzyciel może dochodzić swojej własności poprzez windykację długu. Chociaż określenie to wielu osobom niedobrze się kojarzy, tak naprawdę oznacza to postępowanie w ramach którego wszczyna się w stosunku do dłużnika szereg działań dopuszczone w aktualnych aktach prawnych. Czynności te mają na celu wyegzekwowanie spłaty zaległości. To…

Czytaj więcej
Finanse, rachunkowość 

Co według polskich przepisów prawa jest złotem lokacyjnym?

Coraz częściej myślimy o emeryturze i o zabezpieczeniu się na ewentualną “czarną godzinę”. Stąd przeważnie staramy się regularnie odkładać niewykorzystane środki finansowe na koncie bądź na lokacie w banku. Od jakiegoś czasu jednakże ta metoda jest coraz mniej rentowna – postępująca inflacja i niskie oprocentowanie lokat powodują, iż oszczędności nie zapewniają profitu, a wręcz z upływem czasu tracą swoją siłę nabywczą. Nic więc dziwnego w tym, że rośnie zainteresowanie innymi formami inwestycji, w tym także kupnem złota inwestycyjnego. Jak polskie przepisy definiują jako złoto lokacyjne? Inwestowanie w kruszce polega na…

Czytaj więcej
Finanse, rachunkowość 

Nota księgowa na 40 euro – kiedy i jak wystawiać?

Osoby prowadzące własne przedsiębiorstwo na pewnym etapie swojej działalności na ogół zderzają się z kontrahentami, którzy nie opłacają wystawionych im faktur w określonym terminie. Jeszcze dziesięć lat temu był to ogromny problem dla przedsiębiorców. Szczęśliwie od 2013 roku w przypadku wystąpienia zwłoki w opłacaniu należności prawo polskie dało możliwość wystawiania opieszałym kontrahentom not księgowych w wysokości 40 euro, a od 2020 roku również na 100 lub 70 euro. Nota księgowa na 40 euro – wykorzystać jako jeden z kroków procedury upominawczej, a może wystawiać natychmiast? Zgodnie z artykułami ustawy o…

Czytaj więcej
Finanse, rachunkowość 

Co to jest stan zachowania banknotów i monet?

Stan zachowania monet i banknotów to czynnik, który w ogromnej mierze wpływa na wartość egzemplarzy kolekcjonerskich. W jakiej skali oceniamy eksponaty, np. na aukcjach? Czym charakteryzują się banknoty w stanie UNC? Odpowiadamy na najważniejsze pytania. Od stanu zachowania banknotów i monet zależy wycena ich wartości. Im lepiej zachowany egzemplarz, tym wyższą cenę może osiągnąć podczas sprzedaży. To nie wszystko – w przypadku banknotów współczesnych z reguły kolekcjonerzy akceptują w swoich zbiorach tylko najlepiej zachowane eksponaty. Jedynie rzadkie banknoty historyczne mogą być niższej klasy i nosić niewielkie ślady zużycia. Sprawdźmy, jakie…

Czytaj więcej
Finanse, rachunkowość 

Usługi dla biznesu – automatyczne księgowanie przelewów

Prowadzący własne przedsiębiorstwa wciąż poszukują rozwiązań, które pomogą im w prosty sposób zmniejszyć wydatki na działalność, a zarazem ograniczyć czas zarezerwowany na wykonywanie uciążliwych procesów biurowych. Aplikacja Flobo, która jest jedną z pierwszych na polskim rynku aplikacji z rodzaju Finance Automation, umożliwia nie tylko automatyczne księgowanie przelewów, ale też obsługuje windykację opóźnionych należności. Automatyczna obsługa należności poprzez połączenie z usługą mass collect Automatyczna obsługa należności za pośrednictwem Flobo możliwa jest dzięki połączeniu tego narzędzia z rachunkiem bankowym i programem finansowo-księgowym przedsiębiorstwa. Flobo zbiera dane o wystawionych fakturach, a następnie kontroluje…

Czytaj więcej
Ciekawostki i porady Finanse, rachunkowość Robienie zakupów 

Gdzie kupić sztabki złota?

Zakup złota to najlepsza inwestycja w czasach kryzysu. Chociaż ceny kruszcu wahają się, to w długofalowej perspektywie inwestor może liczyć na pewny zysk. Gdzie można kupić sztabki złota? Na co należy zwrócić uwagę przy dokonywaniu transakcji? A co z certyfikatami i oznaczeniami? Sprawdź nasz poradnik! Bezpieczny zakup złota Złoto inwestycyjne w postaci fizycznej (sztabki lub monety) jest dostępne zarówno w punktach stacjonarnych, jak i przez internet. Nowoczesna technologia sprawia, że możemy zainwestować w kruszec bez wychodzenia z domu, a zakupu dokonać szybko, łatwo i bezpiecznie. Niezależnie od tego, na jaki…

Czytaj więcej
Ciekawostki i porady Finanse, rachunkowość 

Krajowy System e-Faktur i faktury ustrukturyzowane

Wystawianie faktur ustrukturyzowanych miało planowo działać już w 4 kwartale 2021 r., jednakże finalnie przedsiębiorcom na skorzystanie z Krajowego Systemu e-Faktur przyszło czekać parę miesięcy dłużej. Projekt wystartował z początkiem 2022 r. Po roku okresu przejściowego, w którym stosowanie KSeF jest fakultatywne, począwszy od stycznia 2023 r. będzie to koniecznością dla wszystkich czynnych podatników VAT, jak i dla osób prowadzących działalność zwolnionych z tego podatku. Faktura ustrukturyzowana – koniec z błędnym przeniesieniem informacji z faktur Faktura ustrukturyzowana to nic innego jak dokument elektroniczny, który ma precyzyjnie zdefiniowaną strukturę danych zapisanych…

Czytaj więcej
Ciekawostki i porady Finanse, rachunkowość 

W jakie polskie monety warto inwestować?

Narodowy Bank Polski poza emisją standardowych, obiegowych monet, jest również jedynym polskim emitentem monet kolekcjonerskich. Dowiedz się, w które z nich warto zainwestować pieniądze. Poza emisją monet, NBP zajmuje się też ich sprzedażą. Każda osoba ma prawo nabyć emitowane numizmaty po cenach emisyjnych. Aby to zrobić należy śledzić kalendarz nowych emisji, a następnie wybrać się do kas oddziałów NBP lub kupić monety przez internet, za pośrednictwem służącej do tego celu platformy Kolekcjoner. Teoretycznie zakupy nowych emisji wydają się być łatwe i przyjemne, ale w rzeczywistości najczęściej przed kasami NBP tworzą…

Czytaj więcej
Finanse, rachunkowość 

Kilka informacji o systemie SWIFT

Mimo, iż de facto każdego dnia korzystamy z usług bankowych, wiele Polaków po raz pierwszy usłyszało o funkcjonowaniu systemu SWIFT w 2022 r. w kontekście rozważania nałożenia sankcji wobec Rosji jako riposta Zachodu na konflikt zbrojny na Ukrainie. Lecz system SWIFT istnieje już od lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku i stanowi jeden z podstaw wydajnego funkcjonowania bankowości światowej. System bankowy SWIFT – ułatwia przelewy międzynarodowe SWIFT to skrótowiec od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, czyli w polskim tłumaczeniu – Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Zwykle natomiast tego skrótu…

Czytaj więcej
Ciekawostki i porady Finanse, rachunkowość 

Co to jest system rozliczeń międzybankowych SWIFT?

System rozliczeń międzybankowych SWIFT każdego dnia przetwarza miliony światowych transakcji bezgotówkowych w różnych walutach. Dowiedz się, jakie elementy wchodzą w skład tego rozwiązania i jakie skutki gospodarcze mogłoby mieć odłączenie od niego wybranych instytucji lub krajów. Rodzaje przelewów bankowych Polecenie przelewu to ogólnodostępny, wygodny sposób płatności bezgotówkowych. Korzystanie z tej metody rozliczeń stało się codziennością, dlatego większość z nas nie zastanawia się w jaki sposób takie operacje są realizowane i czy przelew krajowy różni się od tego, który trafia do odbiorców na drugim końcu świata. Realizacja przelewu to efekt współpracy…

Czytaj więcej