Kwas hialuronowy – czym jest i jak działa?
Kwas hialuronowy – wbrew swojej nazwie – jest biopolimerem, który występuje w rozmaitych tkankach żywych organizmów, przykładowo w mazi stawowej. Niemniej jednak najwięcej można go spotkać w tkance skórnej. Aktywuje on wytwarzanie kolagenu, a przy tym dysponuje też właściwością wiązania obfitych ilości H2O, a więc wody, i to właśnie między innymi za jego sprawą skóra jest elastyczna. Wraz z wiekiem kondensacja kwasu hialuronowego sukcesywnie się obniża, przez co skóra staje się luźniejsza. W ten sposób tworzą się zmarszczki, będące normalnym następstwem postępującego procesu starzenia się.
Wykorzystanie kwasu hialuronowego w medycynie
Choć wstrzykiwanie kwasu hialuronowego kojarzy się głównie z zabiegami redukcji zmarszczek, ten związek chemiczny stosowany jest w znacznie szerszym zakresie. Korzysta się z niego m.in. w ortopedii do leczenia różnego rodzaju chorób zwyrodnieniowych stawów oraz w proktologii do leczenia chorób odbytu. W medycynie estetycznej natomiast kwas hialuronowy stosuje się w zabiegach, których celem jest redukcja zmarszczek, uniesienie brwi, poprawa kształtu nosa, modelowanie brody, podbródka i okolic ust, redukcja cieni pod oczami czy zaakcentowanie kości policzkowych. Oprócz zabiegów na twarz, kwas hialuronowy używa się też na dłonie oraz na włosy (przeciwdziałanie ich wypadaniu).
Jak przebiega zabieg kwasem hialuronowym?
Kwas hialuronowy jest związkiem organicznym, toteż ewentualne reakcje alergiczne bądź podrażnienia po zabiegu pojawiają się rzadko, lecz nie można ich lekceważyć. Przed decyzją o zabiegu lekarz prowadzi z pacjentem wywiad, w toku którego analizuje, czy nie ma przeciwwskazań do przeprowadzenia procedury wstrzykiwania kwasu hialuronowego, takich jak przykładowo ciąża, choroby autoimmunologiczne, stany zapalne skóry czy opryszczka, a także potencjalna nadwrażliwość na ten polisacharyd.
Wstrzykiwanie kwasu hialuronowego realizuje się z użyciem miękkiej kaniuli, która za sprawą obłemu zakończeniu nie rani tkanek jak tradycyjna igła. Zależnie od powierzchni ostrzykiwanej części ciała, zabieg ten trwa zwykle od 0,5 do 1,5 godziny. Po wstrzyknięciu kwasu na skórze mogą być widoczne obrzęki, które po około dwóch, trzech dniach. Trzeba zaakcentować, iż efekty, jakie są widoczne po zastrzykach kwasem hialuronowym nie są permanentne, ponieważ związek ten jest metabolizowany przez organizm.