Dbanie o zdrowie 

Biopsja fuzyjna prostaty – co warto wiedzieć o zabiegu?

Poszerz swoje wiadomości o biopsji fuzyjnej prostaty.

Stercz, czyli prostata, jest częścią układu moczowo-płciowego mężczyzny, która przypomina formą i wymiarami orzech włoski. Mieści się bezpośrednio pod pęcherzem moczowym i odpowiada m.in. za produkcję płynu, w którym transportowane jest nasienie. Problemy z prostatą objawiają się u wielu mężczyzn wraz z wiekiem, stąd tak ważka jest jej cykliczna kontrola. Pomaga to zidentyfikować zapalenie lub przerost tego gruczołu, jak również z wyprzedzeniem wykryć groźne zmiany nowotworowe. Powinno się zaznaczyć, że rak prostaty jest jednym z najczęstszych nowotworów, na który chorują mężczyźni, zatem nie można lekceważyć niebezpieczeństwa jego ewentualnego rozwoju.

Alarmujące symptomy – kiedy zgłosić się do urologa?

Mężczyźni, którzy skończyli 45 rok życia muszą cyklicznie pojawiać się w gabinecie urologicznym, szczególnie jeśli zauważyli niecodzienne objawy związane z oddawaniem moczu, jak np. zwiększenie częstotliwości mikcji, ból w jej trakcie, problemy w rozpoczęciu bądź zatrzymaniu oddawania moczu, problemy z erekcją i ejakulacją, a także nieregularny strumień czy krew w moczu. Jeżeli po badaniu per rectum pojawią się przesłanki, by domniemywać możliwość rozwoju raka, lekarz zaleci badanie PSA polegające na badaniu krwi pod kątem wartości stężenia antygenu sterczowego. Wysoki poziom PSA we krwi oznacza duże prawdopodobieństwo rozwoju nowotworu. By jednakże mieć bezsporną pewność, niezbędne jest przeprowadzenie biopsji gruczołu krokowego.

Jak przebiega biopsja fuzyjna prostaty?

Biopsja fuzyjna to sposób biopsji prostaty, wykonywana w warunkach szpitalnych, która za sprawą wykorzystania w tym samym czasie wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego oraz obrazu USG, pozwala na uzyskanie wycinków tkanki o wiele precyzyjniej niż w procedurze, gdzie w trakcie zabiegu korzysta się jedynie z obrazowania TRUS. Biopsja fuzyjna prostaty to całkiem krótki zabieg trwającym na ogół ok. pół godziny. Dodatkowo pacjent spędza także po zabiegu kwadrans lub dwa na oddziale, toteż pełna procedura kończy się w czasie 1 godziny. Biopsja fuzyjna wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym, stąd mimo iż igłę biopsyjną wprowadza się przez krocze przezskórnie, jest ona zasadniczo bezbolesna. Potem patomorfolog sprawdza uzyskane wycinki gruczołu i bada czy pojawiły się w nich zmiany nowotworowe.

W rzeczy samej, jak przy każdym zabiegu istnieje kilka przeciwwskazań, które mogą zdecydować o możliwości wykonania biopsji prostaty. To m.in. uczulenie na niektóre leki, wszczepione zastawki serca i mała krzepliwość krwi. Stąd też zanim zapadnie decyzja o zabiegu należy jak najdokładniej udzielić lekarzowi specjaliście odpowiedzi na wszelkie pytania poruszone w wywiadzie medycznym.

Siedziba firmy:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]

Może Cię także zainteresować