Dbanie o zdrowie 

Fizjoterapia sportowa – jaki sprzęt warto posiadać, jeśli pracujesz w terenie?

Fizjoterapia sportowa jest gałęzią fizjoterapii, która koncentruje się na diagnozowaniu, leczeniu i zapobieganiu urazom i schorzeniom układu mięśniowo-szkieletowego u sportowców. Fizjoterapeuci coraz częściej wychodzą ze swoich gabinetów stacjonarnych i pracują w terenie podczas zawodów czy wydarzeń sportowych. Podpowiadamy, jakie sprzęt będzie potrzebny, aby wykonywać swoją pracę w terenie. O fizjoterapii sportowej Fizjoterapia sportowa to dziedzina fizjoterapii, która koncentruje się na leczeniu i zapobieganiu urazom oraz rehabilitacji sportowców. Jest to gałąź medycyny, zajmująca się diagnozowaniem, leczeniem i przywracaniem pełnej sprawności fizycznej sportowcom, którzy doznali kontuzji lub cierpią na przewlekłe schorzenia, wynikające…

Czytaj więcej
Dbanie o zdrowie 

Mięsień półścięgnisty i półbłoniasty – co wywołuje ich ból? O naciągnięciu, naderwaniu i innych urazach

Grupa kulszowo-goleniowa to określenie mięśni zlokalizowanych w tylnej stronie uda. Składają się na nią: mięsień dwugłowy uda, półścięgnisty i półbłoniasty. Urazy tej grupy są powszechne i można je dokładnie zdiagnozować. Co może być przyczyną bólu po tylnej stronie  uda? Jakie urazy mogą być związane z mięśniem półścięgnistym i półbłoniastym? Wyjaśniamy w artykule. Anatomia grupy kulszowo-goleniowej Grupa kulszowo-goleniowa to określenie opisujące mięśnie, które znajdują się po tylnej stronie uda. Grupę tę tworzą trzy główne mięśnie: dwugłowy uda, półścięgnisty i półbłoniasty. Pełnią one różne funkcje i odgrywają określoną rolę oraz mają określony…

Czytaj więcej
Dbanie o zdrowie 

Czy możemy przeprowadzić septoplastykę u dzieci?

Septoplastyka jest zabiegiem przeprowadzanym u pacjentów dorosłych oraz rzadziej u dzieci. Wśród wskazań należy wymienić niedrożność jamy nosowej, spowodowaną niesymetrycznym umiejscowieniem pionowej przegrody. Rzadko powodem są wady wrodzone budowy nosa, połączone ze skrzywieniem. Niewielu z nas posiada przegrodę idealnie symetryczną, jednak nie stanowi to kwalifikacji do zabiegu. Septoplastykę przeprowadza się u osób, których skrzywienie bezpośrednio wpływa na utrudnienie codziennego funkcjonowania. Co jest powodem decyzji o zabiegu? Gdy przegroda nosowa zmniejsza przepływ powietrza na tyle, że utrudnia oddychanie, pojawia się konieczność interwencji chirurgicznej. Skrzywienie może powodować nawracające infekcje dróg oddechowych wraz…

Czytaj więcej
Dbanie o zdrowie 

Dlaczego warto odwiedzić ginekologa?

Jakie są zadania ginekologa? Ginekolog, krótko mówiąc, zajmuje się diagnozą oraz usuwaniem zagrożeń dla żeńskich organów płciowych. Odpowiednio szybkie zdiagnozowanie, a także wybranie najlepszego planu postępowania na wypadek sytuacji wystąpienia różnego rodzaju zagrożeń należy do głównych obowiązków ginekologa. Najczęstszymi zagadnieniami, z jakimi ma do czynienia ginekolog na co dzień, są m.in. zapobieganie ciąży, niepłodność, zaburzenia miesiączkowania, nowotwory organów płciowych i stany zapalne pochwy. Kiedy należy udać się do ginekologa? Wizyta u ginekologa jest powinnością każdej kobiety, zauważającej u siebie niepokojące objawy dotyczące narządów płciowych. Spotkać się z nim powinny także…

Czytaj więcej
Dbanie o zdrowie 

Wady postawy u dzieci i dorosłych – jakie występują najczęściej i jak je rozpoznać?

Postawa prawidłowa czy wada postawy ciała? Kiedy możemy mówić o wadzie? Jakie są najczęstsze wady postawy u dzieci, a jakie u dorosłych? W artykule odpowiadamy na te pytania. Prawidłowa postawa ciała i wada postawy Nie ma jednej definicji postawy prawidłowej. Umownie przyjmuje się, że postawa prawidłowa (idealna) to taka, w której zachowana jest liniowość, a strony prawa i lewa są symetryczne. Postawa ta ma być maksymalnie fizjologiczna i występować w dostatecznie dużym odsetku populacji, aby można ją było uznać za normę dla wieku. W związku z tym wadą postawy określa…

Czytaj więcej
Dbanie o zdrowie 

Budowa macicy i najczęstsze wady wrodzone

Wady wrodzone macicy mogą utrudniać zajście w ciążę, a także jej utrzymanie. Istnieją także zaburzenia, które nie wpływają na płodność i prawidłowy rozwój dziecka. Wyjaśniamy, jakie są najczęściej spotykane wady anatomiczne macicy i w jaki sposób można je leczyć. Budowa macicy Macica to ważny narząd układu rozrodczego, który pozwala na przyjęcie, implantację zarodka i jego prawidłowy wzrost. Znajduje się w miednicy mniejszej, a dokładnie między pęcherzem a odbytnicą. Jak wygląda budowa macicy? Narząd składa się z trzech części: trzonu, cieśni, szyjki. Warto również wspomnieć o błonach, które tworzą ścianki macicy,…

Czytaj więcej
Dbanie o zdrowie Robienie zakupów 

Zdrowe gotowanie – co warto wiedzieć o soli kłodawskiej i himalajskiej?

Sól to substancja konieczna do poprawnego funkcjonowania organizmu człowieka. Jakie właściwości ma różowa sól himalajska i niejodowana sól kłodawska? Dlaczego warto stosować je do przygotowywania żywności? Sól himalajska – jakich pierwiastków dostarcza? Sól kuchenna to jeden z najistotniejszych dodatków, który świetnie uwydatnia smak jedzenia. Jakkolwiek nadmierne użycie soli ma negatywne oddziaływanie na nasze zdrowie, to jej rozsądne dawki (w granicach 6 gramów w ciągu 24 godzin) są niezbędne dla właściwego działania organizmu człowieka. Sól dostarcza wszak sód, tj. pierwiastek regulujący podtrzymanie optymalnego ciśnienia krwi oraz gospodarkę wodną. Jednym z najzdrowszych…

Czytaj więcej
Dbanie o zdrowie 

Jaka poduszka do spania na brzuchu?

Poduszka jest nieodzownym dodatkiem do materaca, aby razem zagwarantować komfortowy sen. Rodzaj poduszki powinien być dobrany indywidualnie do pozycji snu. Co sprawdzi się najlepiej dla osób śpiących na brzuchu? Spać możemy w różnych pozycjach – na plecach, na boku albo na brzuchu. Określone pozycje snu mogą zapewnić mniejsze lub większe obciążenie dla kręgosłupa, dlatego też zalecany jest wtedy wybór właściwych materaców i poduszek, które mogą zadbać o zdrowie i wygodę. Pozycja na brzuchu jest dość niezdrowa, jednak dla wielu osób to jedyna pozycja, w której mogą zasnąć. W takim przypadku…

Czytaj więcej
Ciekawostki i porady Dbanie o zdrowie Witryny www 

Portal wiedzy o zdrowiu – jak racjonalnie z niego korzystać?

W sieci da się nadzwyczaj szybko uzyskać informacje na dowolny temat. Internauci upodobali sobie zwłaszcza szukanie porad w wyszukiwarce Google odnośnie zagadnień medycznych, często nawet poprzedzając ostateczną decyzję o konsultacji ze specjalistą dniami myszkowania w sieci w celu własnoręcznego znalezienia odpowiedzi na palący problem. Lecz czy to mądry model stosowania wiedzy dostępnej na stronach o zdrowym stylu życia? Portal wiedzy o zdrowiu nie jest alternatywą dla profesjonalnej konsultacji medycznej W bezmiarze artykułów o żywieniu, zdrowiu i zabiegach estetycznych dostępnych w sieci jest mnóstwo rzetelnych treści zredagowanych zarówno przez specjalistów, jak…

Czytaj więcej
Dbanie o zdrowie 

Gdzie wykorzystuje się aparaty do elektroterapii?

Elektroterapia staje się coraz bardziej popularnym zabiegiem leczniczym, który stosuje się w dolegliwościach neurologicznych lub rozmaitych schorzeniach układu ruchu. Na czym dokładnie polega? Jakie aparaty do elektroterapii są obecnie stosowane? Działanie aparatu do elektroterapii Elektroterapia wykorzystuje prądy lecznicze o różnej częstotliwości do łagodzenia objawów chorób reumatycznych, dyskopatii, dystrofii mięśniowych, rwy kulszowej, stanów ostrego lub przewlekłego bólu kręgosłupa, reumatyzmu tkanek miękkich, stanów pourazowych, choroby zwyrodnieniowej stawów, a także do zwalczania ostrych bólów głowy, migren czy dolegliwości towarzyszących osteoporozie. Aparaty do elektroterapii działają w oparciu o prąd w postaci stałej, jak również…

Czytaj więcej