Biżuteria Robienie zakupów 

Od Starożytności po współczesność – obrączki ślubne

Szukasz obrączkek Kraków? Kliknij tutaj

Dla większości dzień ślubu jest niezwykle emocjonującym dniem w życiu. Ceremonia ta wiąże Państwa Młodych do końca życia, a symbolem ich zaangażowania, miłości i wierności są obrączki ślubne, które wsuwają sobie na palce.

Obrączki ślubne – nie w każdym kraju na prawej dłoni

Początkowo nie rozróżniano obrączek od pierścieni zaręczynowych, z tej przyczyny mają one wspólną historię, która sięga aż do Starożytności. Raptem w XIII w. Kościół Katolicki uznał obrączki w prawie kanonicznym, dzięki czemu podarowanie żonie pierścionka stało się cząstką sakramentu ślubu. Mężowie zaczęli nosić na palcu obrączkę kilka stuleci później, o czym jednak niewiele osób wie. I choć wcześniej bywały sytuacje, że wsuwali pierścienie na dłoń gdy wyruszali na wojenne eskapady, jednakże zwyczaj ten spopularyzował się dopiero w XX w., a dokładniej w czasie Drugiej Wojny Światowej. Obrączka przywodziła na pamięć żołnierzowi, iż czeka na niego żona, za którą walczy i której ma obowiązek być wierny. W Polsce małżonkowie noszą obrączki ślubne na serdecznym palcu prawej dłoni, aczkolwiek w innych krajach, jak np. w Irlandii, na Słowacji, w USA albo w Egipcie, zakłada się je na lewą dłoń, którędy zgodnie z tradycyjnymi przesądami biegnie legendarna “żyła miłości”, która wiedzie prosto do serca. W przeciwieństwie do pierścionków zaręczynowych, młoda para poszukuje oraz przymierza obrączki wspólnie, jakkolwiek obyczaj mówi, iż kobieta nie powinna dokładać się do zakupu, ponieważ jest to zadanie narzeczonego.

Obrączki ślubne współcześnie

W odróżnieniu do pierścionków zaręczynowych, obrączki ślubne charakteryzują się skromniejszą estetyką. Przez wiele stuleci sporządzano je z różnych materiałów, w większym lub mniejszym stopniu wytrzymałych. Później zaczęto używać do tego metale (jak miedź lub mosiądz) reprezentujące moc uczucia. Współcześnie do ich wytworzenia używa się głównie złota i platyny, które są oznaką zaufania do współmałżonka. Naturalnie, są one również w wielu przypadkach zdobione kamieniami szlachetnymi, aczkolwiek nadal najczęściej nabywane są gładkie, uniwersalne złote pierścienie i subtelne obrączki, w których wykorzystano dwa odmiany złota (przykładowo różowe i tradycyjne). Sklepy jubilerskie specjalizujące się w wykonywaniu obrączek ślubnych, świadczą również nierzadko usługę grawerunku. Można więc spersonalizować obrączki grawerując do nich imię małżonka, datę ślubu bądź istotny dla małżonków cytat.

Siedziba firmy:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]

Może Cię także zainteresować