Automatyka dla przemysłu 

Za co odpowiedzialny jest węzeł optyczny?

Nie szukaj już więcej! Tu zamówisz węzeł optyczny.

Dzisiejsze sieci komputerowe prawie zawsze wykonuje się z zastosowaniem światłowodów. Jest to zasługą wyjątkowych cech światłowodu – szybkości transmisji danych oraz nieznacznych zakłóceń. Jak wiemy, instalacje tego typu nie mogłyby funkcjonować bez właściwych podzespołów pozwalających na przekaz danych i ich kodowanie. By zamontować tego rodzaju instalację potrzebne są takie elementy jak multiswitche oraz nadajniki optyczne, a także węzły optyczne. Te trzecie są kluczowe dla działania każdej sieci – umożliwiają wszak zmianę sygnału optycznego na tradycyjny i dzięki temu zapewnienie usług krańcowym odbiorcom. Jak jednak działają? Jakie parametry musi posiadać dobry węzeł optyczny?

Jak funkcjonuje węzeł optyczny?

Jak przed chwilą wspomnieliśmy, węzeł optyczny odbiera sygnał optyczny, aby emitować impuls elektryczny. Należy jednak nadmienić, iż jego działanie nie ogranicza się tylko do tego, gdyż węzeł optyczny potrafi też działać w przeciwną stronę. Pasmo, na jakim zwykle pracuje węzeł optyczny to od paru mHz do nawet 1 GHz. Do poprawnego działania węzła optycznego potrzebna będzie także właściwa obudowa, chroniąca delikatne elementy w środku urządzenia przed pyłem, wodą i innymi zagrożeniami – zwykle wykonana z metalu.

Węzeł optyczny – który będzie odpowiedni?

O tym, czy dany węzeł optyczny jest właściwy, decydują pewne parametry. Najważniejsze będzie pasmo działania urządzenia i poziom sygnału – od tego zależy bowiem ilość krańcowych odbiorców, do których doprowadzi informacje. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na zużycie prądu – w ogromnej mierze wpływa to na cenę użytkowania węzła optycznego. Aby uniknąć trudności przy naprawach sieci, dobrze także przetestować metody kalibracji węzła – dobrze, jeżeli pozwala na wygodną modyfikację ustawień.

Siedziba firmy:
GZT TELKOM-TELMOR Sp. z o.o.
ul. Schuberta 104
80-172 Gdańsk

Tel.: (+48 58) 382-33-49
E-mail: [email protected]

Może Cię także zainteresować