Automatyka dla przemysłu 

Silniki DC – znajdziesz je w wielkim przemyśle i w urządzeniach domowych

Zobacz, gdzie zamówić silnik DC, wejdź na https://bit.ly/3jcyaA1.

Wiele maszyn, których używamy codziennie i bez których mnóstwo czynności byłoby cięższych, stosuje w swoim działaniu silniki elektryczne na prąd stały. Olbrzymie lub niewielkie, bezszczotkowe albo szczotkowe, te urządzenia odmieniły nasz tryb życia oraz pracy, a przeciętny obywatel najczęściej nie wie, z jakich elementów złożone są ani jak działają te silniki.

Podstawowe informacje o silnikach DC

Zadaniem silników na prąd stały jest wytwarzanie energii mechanicznej z energii elektrycznej. Jak informuje ich nazwa, zasilane są prądem, w którym zwrot i kierunek przepływu ładunków elektrycznych jest stały. Silniki tego typu znane są od nieomal 200 lat i są wspólnym zasługą wielu osób. Do ich konstrukcji, następujących usprawnień i ostatecznie ich wprowadzenia do powszechnego zastosowania w wszelkiego typu maszynach, przyczyniły się wynalazki oraz eksperymenty czołowych inżynierów połowy XIX w., jak np. Moritz Jacobi, Michael Faraday oraz Zénobe Gramme. Silniki elektryczne na prąd stały składają się ze rotora, komutatora, nieruchomego statora, dwóch magnesów skierowanych do siebie różnoimiennymi biegunami, pomiędzy którymi wytwarza się pole magnetyczne oraz szczotek. Współcześnie na co dzień wykorzystywane są także silniki bezszczotkowe, które przede wszystkim w związku z brakiem tego cyklicznie ulegającego awarii elementu, są uznawane za bardziej wytrzymałe, bezpieczniejsze i są generalnie lubiane za wyjątkową niezawodność, a także bezszelestne działanie.

Silniki elektryczne DC nie tylko do specjalistycznego wykorzystania

Stwierdzenie, że silniki elektryczne DC są stosowane praktycznie wszędzie nie jest przesadą. Jeżeli posiadasz czytnik CD/DVD albo w laptopie masz zainstalowane dyski HDD, to w ich napędach bez wątpienia wykorzystano bezszczotkowy silnik. Silniki elektryczneDC są podzespołem samochodzików oraz pociągów sterowanych zdalnie, czyli gadżetów, którymi zachwycaliśmy się jako dzieci i które zapewne damy też naszym pociechom. Takie silniki napędzają duże i mniejsze pompy hydrauliczne potrzebne w licznych gałęziach przemysłu, np. produkcyjnej, budowlanej czy wydobywczej. W bliskiej przyszłości, za sprawą silników DC poruszanie się samochodami elektrycznymi będzie normalnością, a już teraz te silniki optymalizują naszą mobilność, ponieważ bez nich nie działałyby modne hulajnogi, segwaye i rowery elektryczne. Z silniczków na prąd stały korzystają także hobbyści do realizacji autorskich zautomatyzowanych prototypów z zakresu mechaniki oraz robotyki.

O ile silniki prądu stałego o niewielkiej mocy bez trudu można kupić w sklepach hobbystycznych lub z asortymentem elektronicznym, to te do przemysłowego wykorzystania osiągalne są na zamówienie wyłącznie u dystrybutorów, dostarczających profesjonalnego silniki od uznanych światowych producentów.

Siedziba firmy:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]

Może Cię także zainteresować